Írta: Kovács Dorina
Kecskemét Parasznya Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Kecskemét Parasznya Borsod-Abaúj-Zemplén megye
Kecskemét, az Alföld sava borsa
Összegyűjtöttük az összes látnivalót, amelyet érdemes megnézni Kecskemét városában, amely Magyarországnak a mértani központja, így még Budapestről is könnyen megközelíthető.
Hírös város az aafődön Kecskemét,Ott születtem, annak öszöm könyerét. - írja egy versében Petőfi Sándor. Bár nem mindenki születhet Kecskemét városában, mindenkinek legalább egyszer érdemes ellátogatni a tolerancia városába.A város azért kapta meg a tolerancia becenevet, mert öt különböző egyházi felekezetű egyház működik, amelyeknek a zűrös időkben is békésen sikerült egymás mellett létezniük. Még a város neve is érdekes, sokak számára nem világos, miért szerepel a kecske szó, Kecskemét település nevében. Az egyik legenda szerint a 13. század folyamán Szent Miklós püspök, a Barátok Templomának védőszentje kecskét ajándékozott mindenkinek, aki megtért a kereszténységbe. Ki tudja, igaz-e a történet vagy sem, legendaként elég érdekes.
Kecskemét Magyarország szívében fekszik, a Duna és a Tisza között, Budapesttől délre. A város ősi magját a kereskedelmi utak kereszteződése hozta létre. Kecskemét, kedvező helyszíneinek felhasználásával, gyorsan előkerült a környező városokból, mint adószedési és értékesítési pont. Kecskemét 1368-ban kapta meg a városi rangot. Bár Kecskemét még magyar viszonylatban sem tartozik a legnagyobb városok közé, mégis részt vehetünk egy bolygóközi utazásban, miközben élvezzük a város látványosságait.
Ez az űrutazás Lakatos Sándor Munkácsy-díjas szobrászművésznek köszönhető, aki naprendszerünk bolygóinak kicsinyített lenyomatait állította fel a város különböző pontjain, pontosan abban a sorrendben, ahogyan ténylegesen követik egymást.
A nap a Városháza keleti sarkánál, a Lestár térnél található meg, rövid sétával pedig a Merkúrnál, a Vénusznál, a Földnél és a Marsnál találhatjuk magunkat. Kovács E. Zoltán csillagász is részt vett a bolygók tervezésében. A pontos méretarányoknak köszönhetően a bronzból készült Nap könnyen megtalálható, a maga 41,8 cm átmérőjével.
Másrészt a Plútó nem lesz ilyen egyszerű, mivel olyan darabot kell keresnie, amely kisebb, mint a mák.
Ennek a nagyszerű turisztikai látványosságnak az alkotói az utolsó bolygót stílusosan helyezték el, a város Planetáriuma elé, így azok, akik kedvet kaptak egy kis űrutazáshoz, folytathatják útjukat, ezúttal modern eszközökkel.
Itt bármilyen csillagos eget vetíthetnek nekünk, bemutatva a Föld forgását, de az intézet valóban megismételheti a több tízezer évvel ezelőtti éjszakákat is. Érdemes sétálni a Planetáriumig, mivel Kecskemét mellett csak Svájcban és az USA-ban láthatunk hasonló látványosságokat. A szobrok helyszínei:
Nap, Merkúr, Vénusz, Föld, Mars - Lestár tér, Kossuth tér, a városháza mellett és előtt
Jupiter - Szabadság tér, a Hírös forráskút közelében. Szaturnusz - Hornyik János Hanga órabolt előtt. Uránusz - Irinyi utca, a Mezőgazdasági Szövetkezetek Háza előtt. Neptunusz - Irinyi utca. Plútó - Lánchíd utca, a Planetárium előtt. Az intergalaktikus kaland után itt nem csak térben, de még az időben, mivel ez Kecskemét legrégebbi épülete. Építése a 13. században kezdődött, de a munka a 15. század elejéig tartott. Ezt a gótikus stílusban, a tolerancia jegyében épített templomot a reformátusok és a katolikus hívek sokáig együtt használták. 1647 után a ferences rend szerzeteseinek kezébe került, így nevezte el a város Barátok Templomának. Mindenképpen említést és látogatást igényel a Cifrapalota is. Ezt a főtér közelében lévő épületet Márkus Géza tervezte 1902-ben, így nem tartozik a város legrégebbi épületei közé, de kétségkívül az egyik legszebb. Kecskemét izgalmas és szép város, aki teheti, legalább egyszer tegyen ott látogatást.
<-- Vissza a Kecskemét Parasznya Borsod-Abaúj-Zemplén megye blog oldalra!